Anasayfa » Kanser Hastalarının Malulen Emeklilikliği Kesilmesin!

Kanser Hastalarının Malulen Emeklilikliği Kesilmesin!

Kanser Hastalarının Malulen Emeklilikliği Kesilmesin!

Kanser hastalarının malulen emekliliklerinin kesilmemesi için mücadele eden 3 kadın Change.org platformunda kampanya başlattı.

Kanser Hastaları Malulen Emekliliklerinin Kesilmemesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sesleniyor. Bu konuda Change.org platformunda 3 farklı kadın tarafından başlatılan kampanyaları toplam 75 binin üzerinde kişi imzaladı. Birsen, Derya ve Melike, üçü de kanserle mücadele etmek zorunda kalmışlar. Hepsinin hikayesinin ortak amacı kendileri gibi zor durumdaki kanser hastalarının malulen emeklilikleri süreçlerinin kolaylaştırılması ve kesilmemesi. Change.org platformunda başlatılan bu 3 kampanyada imza sayısı 75,000’i a geçti.

Kanser Hastalarının Malulen Emekli Olması İçin Mücadele Eden 3 Kadın

8 yıl önce kanser teşhisi konulan Birsen Eker, 5 Şubat 2024’te Change.org platformunda başlattığı kampanyasında, tedavi sürecinde olan kanser hastalarının zorlu yolculuğuna ışık tutuyor. Birsen “Kanser hastalarının bu süreçte %40-45 engelli raporu alabilmesi söz konusu ancak benim başvurularıma hiçbir zaman geri dönüş yapılmadı. Bu raporu almanın kanser hastaları için kolaylaştırılmasını talep ediyorum. Malulen emekli de olamadım. Onun da zaten kısıtlı bir süresi var, en fazla 24 aya kadar alabiliyorsunuz. Oysa bu hastalık bir kez başınıza geldi mi, artık hep kontrolleriniz devam ediyor. Ben de sürekli hastanelerdeyim. Hastalığın yarattığı etkilerden dolayı çalışamıyorum. Engelli raporu almamız kolaylaştırılsın, malulen emeklilik kesilmesin.” diyor.

Melike Nazlı Cömert ve Derya Güray Destek Bekliyor

Melike Nazlı Cömert de 9 Nisan 2023’de başlattığı imza kampanyasında devletin vermiş olduğu malulen emekli maaşı için belli sürelerde heyete girmek gerektiğini ve iyileşme gözlenirse veya metastaz olmadığı zaman emeklilik haklarının son bulduğunu anlatıyor. “Ancak bir çoğumuz tedaviden sonra çıkan yan etkilerden dolayı çalışamaz durumda oluyor. Sizlerden hayatımızı devam ettirebilmemize destek olmanızı istiyoruz” diyor.  4. evre kanser hastası Derya Güray, 48,000 imzayı aşan kampanyasında diğer ileri evre kanser hastalarıyla birlikte sürdürdüğü mücadeleyi anlatıyor. Mevcut düzenlemelere göre tüm kanser hastaları, 10 yıl 1800 gün prim ödemesinin ardından ilk etapta malulen emekliliğe hak kazadığını anlatıyor ancak bu hükmün devamının sağlanması amacıyla düzenli sağlık kontrolleri yapılması gerekiyor. Derya kampanyasında hikayesini şöyle anlatıyor: “Girdiğim son heyet kontrolünde son evre bir kanser hastası olmama rağmen maaşım kesildi. İyileşme gösterdiğim için maaşın kesildiği söyleniyor. Ancak 4.evre bir kanser hastasının tam bir iyileşme yaşaması söz konusu değil. Bizim tedavilerim ömür boyu sürmek zorunda.”

  Yan Dal Uzmanlarının Sorunları Çözülmeli

Kanser Hastaları için Malulen Emeklilik

İlk teşhis tarihinden itibaren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına başvuran kanser hastalarına, 10 yıl sigortalı çalışması, 1800 gün sigorta primi olması, çalışma gücünün %60’ını kaybetmesi durumunda kanser türüne göre 18 aya kadar malullük aylığı bağlanabiliyor. Ancak  kanser hastaları yaşadıkları ağır tedavi süreçleri nedeniyle fiziksel ve ruhsal açıdan çok zor süreçlerden geçiyor. Hastalığın tipine ve evresine göre bu tedaviler ve kontroller ömür boyu sürebiliyor ve bu süreç onların çalışma hayatına devam etmesini çok zorlaştırıyor. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)