Anasayfa » ‘MHRS Hastasına 5 Dakikada Bakın’ Zorlaması Kabul Edilemez !

‘MHRS Hastasına 5 Dakikada Bakın’ Zorlaması Kabul Edilemez !

‘MHRS Hastasına 5 Dakikada Bakın’ Zorlaması Kabul Edilemez !

Hekimsen, Sağlık Bakanlığı hastanelerde 5 dakikada, diş polikliniklerinde ise 15 dakika bir MHRS hastası zorlamasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hekimsen tarafından yapılan açıklamada, muayene süreleri hakkında Sağlık Bakanlığı yetkililerini defalarca uyardıklarını ancak uyarıların dikkate alınmadığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın tıp polikliniklerinde 5 dakikada bir, diş hekimliği polikliniklerinde ise 15 dakikada bir hasta zorlamasının kabul edilemez olduğunu ifade eden Hekimsen yetkilileri, “5 dk’da bir hasta muayenesi, 15 dk’da bir diş tedavisi dayatması tıbbın ve hekimliğin gereklerine aykırıdır. Hastalarımızın ve sağlık sistemimizin zararınadır. ÇÖZÜM ÖNERDİK Muayene ve tedavi süreleri tıbbın ve bilimin gereklerine uygun şekilde hekimlerce belirlenmelidir. BAKANLIĞIMIZ DUYMADI, SONUÇ Liyakatsiz yöneticilerin, hekimlerden öneri almadan ve sahayı incelemeden, hasta şikayetini anlatana kadar biten muayene süresinde teşhis konulup tedavi yapılması ütopik beklentisi ile sağlık sistemi kilitlenmiştir. Hastalarla yeterli süre ilgilenememe durumu, poliklinik sayısını artırmakta, bu şekilde bakılamayacak sayıda poliklinik yapılmasına sebep olmakta ve bir kısır döngü oluşturmaktadır” dedi.

MHRS Yerine Geçen Onaylı Randevu Sistemi Başarılı Olacak Mı ?

Öte yandan Sağlık Bakanlığı MHRS sistemindeki aksaklıklar, 6 aya varan hasta randevuları nedeniyle Onaylı Randevu Sistemine geçmişti. Sistemin başarılı olup olmayacağı merak konusu. Hekimsen, daha önce yaptığı açıklamada Onaylı Randevu Sisteminin hekimler ile hastaları daha fazla karşı karşıya getireceğini savunmuştu. Sağlık Bakanlığı MHRS yerine geçmesi planlanan Onaylı Randevu Sistemi hakkında şu ana kadar bir açıklamada bulunmadı.

(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)