Anasayfa » Tabip Odalarından Samsun’daki Hekime Şiddet Olayına Kınama!

Tabip Odalarından Samsun’daki Hekime Şiddet Olayına Kınama!

Tabip Odalarından Samsun’daki Hekime Şiddet Olayına Kınama!

Samsun’da doktora şiddet ! Saldırıda doktorun burnu kırıldı. Sağlıkta şiddet olayları sona ermiyor.

Hafta sonu bir haber de Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden geldi. Acil serviste görev yapan Dr. Ahmet Kurt, 2 yaşındaki bir çocuğun tedavisi sırasında çocuğun babası H.İ. ve amcası Ş.İ. tarafından saldırıya uğradı. Burnu kırılan doktorun tedavi altına alındığı öğrenildi. 

Burnu kırıldı başka odada hastanın sonuçlarına baktı

Ülke genelinde Samsun’da yaşanan şiddet olayı tabip odaları tarafından kınandı. Sağlıkta Şiddete Son çağrıları yapıldı. Saldırı sırasında doktorun odasındaki bilgisayar yere düşerek zarar görürken, Dr. Kurt burnu kırılarak yaralandı. Hastane yetkilileri hemen polis ekiplerini olay yerine çağırdı. Dr. Kurt, tomografi filmini incelemek için başka bir odaya geçtiğinde çocuğun beyin kanaması geçirdiğini tespit etti. Hızlı bir şekilde Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmesi gerektiğine karar verdi. Olay sosyal medyada da büyük tepki çekti. Samsun Tabip Odası başta olmak üzere ülke genelinde tabip odaları konuya ilişkin tepki mesajları verdi. Bugün Samsun Tabip Odası’nda konuyla ilgili bir basın açıklaması gerçekleştirileceği öğrenildi.

Samsun’da Doktora Şiddete hekim meslek odalarından olaya tepki mesajları: 

Türk Tabipleri Birliği : “Samsun’da görev yaptığı özel hastanede hasta yakınlarının saldırısına uğrayan meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Tabip odamız ile birlikte sürecin takipçisi olacağız. Sağlık kurumlarında şiddetin sadece hekimlerin/sağlık emekçilerinin değil, aynı zamanda hastaların yaşamlarını da riske attığını hatırlatıyor; sağlıkta şiddete karşı etkili yasa, güvenli ve sağlıklı çalışma alanları talebimizi yineliyoruz.”

Ankara Tabip Odası: “Hekimler olarak #SağlıktaŞiddeteSon dedikçe her gün yeni şiddet haberi gelmeye devam ediyor. #BeyazKod bildirim sayısı 120 bini geçti! Saldırıya uğrayan meslektaşımız Dr. Ahmet Kurt’a geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Güvenli çalışma ortamlarının sağlanması Sağlık Bakanlığı ve idarecilerin sorumluluğundadır. Şiddete karşı artık daha fazla seyirci kalınmamalıdır. TTB’nin hazırladığı Sağlıkta Şiddet Yasası yürürlüğe koyulmalıdır. Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti birlikte mücadeleyle ve dayanışmayla bitireceğiz.”

  Konya Büyükşehir 800 Bin Metrekarelik Atıl Araziye Kuraklığa Dayanıklı Aspir Bitkisi Ekti

Hekimsen:2 yaşındaki çocuğun yüksekten düşmesi tamamen ebeveynlerinin hatasından kaynaklandığı halde, hasta yakınlarının bu sorumluluğu meslektaşımıza yükleyerek, şiddet uygulanması kabul edilemez. Ülkemizde en çok şiddete uğrayan branşların başında gelen PEDİATRİ UZMANLIĞI, bu sebeple TUS’ta en az tercih edilen ve kadroları boş kalan bölümdür. Sayın Bakanımıza soruyoruz Sn. @drfahrettinkoca yoğun asistanlık dönemi yanında milyonluk malpraktis davaları ve hasta yakınlarından şiddet görmek için hangi hekim Pediatri uzmanı olmak ister? Samsun’da şiddete uğrayan meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve Hekimsen ailesi olarak her türlü hukuki desteği vereceğimizi belirtmek istiyoruz.”

İzmir Tabip Odası: “Samsun EAH Acil servisinde görevli meslektaşımız Dr. Ahmet Kurt’un hasta yakınları tarafından burnu kırıldı. Meslektaşımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, Sağlıkta şiddete, sağlıkta teröre “Artık Yeter!” diyoruz!”  (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)