Anasayfa » YKS Maratonu Hafta Sonu Başlıyor! Sınav Saatleri ve Detaylar

YKS Maratonu Hafta Sonu Başlıyor! Sınav Saatleri ve Detaylar

YKS Maratonu Hafta Sonu Başlıyor! Sınav Saatleri ve Detaylar

3 milyonun üzerinde adayın katılacağı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), bu hafta sonu gerçekleştirilecek. Adaylar, son hazırlıklarını yaparken oturumlarla ilgili bilgileri de araştırıyor. Üç oturumda tamamlanacak olan sınav, Türkiye’deki tüm illerle birlikte KKTC’de de yapılacak. İşte YKS oturumlarına dair ayrıntılar:

YKS Tarih ve Saatleri

YKS oturumları 8-9 Haziran 2024 tarihlerinde gerçekleştirilecek. Sınavlar, sabah oturumları için saat 10.00’dan sonra, öğleden sonra oturumları için ise 15.30’dan sonra sınav binalarına aday alınmayacak. Adayların sınava gelirken sınav giriş belgeleri ve fotoğraflı geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

YKS Oturum Bilgileri

ÖSYM’den yapılan açıklamaya göre:

  • Temel Yeterlilik Testi’ne (TYT) 3 milyon 120 bin 878 aday,
  • Alan Yeterlilik Testleri’ne (AYT) 2 milyon 19 bin 709 aday,
  • Yabancı Dil Testi’ne (YDT) 233 bin 389 aday katılacak.

Sınav, 81 ildeki 245 sınav merkezi ile KKTC Lefkoşa ve Hırvatistan Zagreb’de yapılacak.

TYT Saat ve Süresi

YKS’nin birinci oturumu olan TYT, 8 Haziran saat 10.15’te başlayacak ve 165 dakika sürecek. Sınavda adaylara Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri’nden toplam 120 soru yöneltilecek.

AYT Saat ve Süresi

Sınavın ikinci oturumu olan AYT, 9 Haziran saat 10.15’te başlayacak ve 180 dakika sürecek. AYT’de adaylara Türk Dili ve Edebiyatı, Sosyal Bilimler-1, Sosyal Bilimler-2, Matematik ve Fen Bilimleri testlerinden oluşan 160 soruluk kitapçık verilecek.

LGS ve YKS’de Stresi Azaltıp Başarıyı Yakalamak İçin Öneriler!

YDT Saat ve Süresi

Üçüncü ve son oturum olan YDT, 9 Haziran saat 15.45’te başlayacak. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce ve Rusça dillerinde yapılacak 120 dakikalık sınavda, adaylara başvuruda bulundukları yabancı dile ait soru kitapçığı verilecek.

YKS Öncesi Hazırlıklar

YKS adaylarının sınav günü sınav giriş belgelerini ve fotoğraflı geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulundurmaları zorunludur. Adaylar, sınav binalarına belirlenen saatlerden sonra alınmayacaktır. Sınavın sorunsuz bir şekilde geçmesi için adayların sınav günü öncesinde tüm hazırlıklarını tamamlamaları önemlidir. Yaklaşık 3 milyon 36 bin 945 adayın katılacağı YKS maratonu için tüm öğrencilere başarılar dileriz! (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  İranlı Öğretmen B.G. Cinsel İstismar Suçundan