Anasayfa » LGS 2 Haziran’da 984 Sınav Merkezinde Yapılacak

LGS 2 Haziran’da 984 Sınav Merkezinde Yapılacak

LGS 2 Haziran’da 984 Sınav Merkezinde Yapılacak

Millî Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 Haziran’da yapılacak Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezî sınavın yurt içinde 973 sınav merkezinde, 3 bin 891 okulda ve 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezi ve 11 okulda, 35 salonda gerçekleştirileceğini duyurdu.

LGS’ye 1 Milyon 38 Bin 192 Öğrenci Başvurdu

LGS kapsamındaki bu merkezî sınava katılmak isteyen 8. sınıf öğrencileri, 18 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında elektronik ortamda isteğe bağlı olarak başvurularını yapmışlardı. Öğrenciler, Kovid-19 salgını öncesinde olduğu gibi, il ve ilçelerde belirlenen okullarda sınava girecekler. LGS kapsamında okulların yaklaşık %85’i adrese dayalı yerel yerleştirmeyle öğrenci alıyor. Bu nedenle, öğrencilerin merkezî sınava girme zorunluluğu bulunmuyor. Ancak bu yıl LGS sınavına 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvuruda bulundu.

Özel Durumlar İçin Tedbirler

Sınav, yurt içindeki 973 sınav merkezinde, 3 bin 891 okulda ve 62 bin 663 salonda yapılacak. Yurt dışında ise 11 sınav merkezinde, 11 okulda, 35 salonda gerçekleştirilecek. Ayrıca, özel durumları nedeniyle 187 öğrenci evde veya hastanede sınava alınacak. Görme engelli 82 ve az gören 292 öğrenci için de gerekli tedbirler alındı.

lgs

LGS İçeriğinde Değişiklik Yapılmayacak!

Bu yıl sınav içeriğinde, sınav sürelerinde ve soruların dağılımında herhangi bir değişiklik yapılmayacak. Geçen yıl sadece birinci dönem konularından soru sorulmuşken, bu yıl 8. sınıfın tüm konuları sınav kapsamında olacak. Merkezî sınavın birinci oturumu 09.30’da, ikinci oturumu ise 11.30’da başlayacak. İki oturum hâlinde uygulanacak sınavda, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak.

Birinci oturumda, 50 soruluk sözel alan bulunacak ve süresi 75 dakika olacak. İkinci oturumda ise 40 soruluk sayısal alan yer alacak ve süresi 80 dakika olacak. Birinci oturumda 8. sınıf Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil derslerinden; ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden sorular sorulacak.

  TTB Seçimleri Tamamlandı, Sıra Görev Dağılımında

LGS Soru Hazırlama ve Güvenlik

Soru hazırlama çalışmaları, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Politikaları kapsamında oluşturulan “güvenlikli alan”da yapıldı. Hazırlanan sorular, alan uzmanları tarafından denetime tabi tutuldu ve soru havuzuna eklendi. Sınavda kullanılacak soruların seçimi, 7/24 kapalı alanda bulunan matbaada alan uzmanlarınca yapıldı ve sınav görevlileri, sınav bitimine kadar matbaada kapalı sistemde kaldı.

LGS Sınav Giriş Belgeleri ve Sonuçların Açıklanması

LGS sınavına katılacak öğrencilerin fotoğraflı sınav giriş belgeleri, 24 Mayıs’tan itibaren elektronik ortamda okul müdürlüklerince onaylanarak öğrencilere teslim edilmeye başlandı. Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği merkez, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak. Öğrenciler, sınava fotoğraflı giriş belgeleri ve geçerli kimlik belgeleri ile kabul edilecek. Sınav sonuçları, 28 Haziran’da açıklanacak ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak. (BSHA- Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)