Anasayfa » Burdur Diyaliz Skandalı Hakkında Bakan Koca Konuştu!

Burdur Diyaliz Skandalı Hakkında Bakan Koca Konuştu!

Burdur Diyaliz Skandalı Hakkında Bakan Koca Konuştu!

Burdur Diyaliz skandalı konusunda Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bir açıklama yayımladı. Dr. Koca iddialara rağmen skandalın ortaya çıkma sebebi hakkında sessiz kaldı.

Burdur Devlet Hastanesi Diyaliz Merkezinde yaşanan skandal nedeniyle üç diyaliz hastası yoğum bakım sürecinde yaşamını yitirmişti.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, diyaliz skandalının üzerinden bir hafta geçtikten sonra bir açıklama yaptı. Bakan Koca, şunları söyledi, “25 Mayısta Burdur Devlet Hastanesinde Diyalize Giren Hastalar ve Sonraki Sürece İlişkin Açıklama 25 Mayısta, ikisi yoğun bakımda yatmakta olan otuz üç hastamız Burdur Devlet Hastanesinde diyaliz tedavisine girmiştir. Diyaliz seansını bitirip eve nakli sağlanan hastalardan bazılarında baş dönmesi, mide bulantısı, şuur bulanıklığı gibi şikayetler görülmesi üzerine diyaliz tedavisi alan tüm hastalar hastanemizde gözetim altına alınmıştır. Acil durum değerlendirmeleri yapılarak, iki yoğun bakım hastamız dahil, hastalarımızın on dördü entübe halde stabilize edilmiştir. Hastalarımızın üçü Isparta, yirmi üçü Antalya, altısı Afyon, biri ise Denizli’ye diyaliz ve yoğun bakım ihtiyacıyla nakledilmiştir. Nakledilen tüm hastalarımızın sağlık durumları tarafımdan hassasiyetle takip edilmiştir”

16 Diyaliz Hastası Taburcu Edildi

“Bu süreçte, eşlik eden kronik rahatsızlıklarının da etkisiyle, biri önceden yoğun bakım hastası olan ileri yaşlardaki üç hastamızı maalesef kaybettik. Bugün itibariyle entübe durumda olan hastamız kalmamıştır. On dört hastamızın tedavileri devam etmektedir. On altı hastamız taburcu edilmiştir. Tedavileri devam eden hastalarımızın durumları iyiye gitmektedir. Kendilerine acil şifalar diliyorum. Burdur Devlet Hastanesinde yaşanan bu üzücü olayın her yönüyle yakından ilgilenmeye devam edeceğim. Olaya ilişkin adli ve idari soruşturma süreçleri devam etmektedir”

  Başhekim Prof.Dr. Öncel, Çocuklara Süt Dağıttı