Anasayfa » Eğitim-Sen’den AKP İktidarına ve Bakan Tekin’e Müfredat Uyarısı: Derhal Geri Çekin!

Eğitim-Sen’den AKP İktidarına ve Bakan Tekin’e Müfredat Uyarısı: Derhal Geri Çekin!

Eğitim-Sen’den AKP İktidarına ve Bakan Tekin’e Müfredat Uyarısı: Derhal Geri Çekin!

MEB tarafından onaylanan ‘maarif modeli’ başlıklı yeni eğitim müfredatının alelacele onaylanmasına tepkiler devam ediyor!

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Genel Merkezi, 26 Nisan 2024 tarihinde “Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli” ismiyle kamuoyuna açıklanan ve Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından imzalanan yeni müfredat ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Yeni Müfredat Laikliği ve Bilimselliği Hedef Alan İçeriği ile Büyük Tepki Topladı

Yeni müfredatın kabulü ile ilgili sert açıklamalarda bulunan Eğitim-Sen, “Laik ve bilimsel eğitimi hedef alan içeriğiyle büyük tepki topladı. Bakanlık, müfredatla ilgili görüş ve öneriler için sadece bir hafta süre tanımış, gelen eleştiriler üzerine bu süreyi on güne çıkarmıştı. Hazırlık süresinin on yıl olduğu belirtilen müfredat için on gün içinde görüş ve öneri istenmesi, sürecin ne kadar ciddiyetsiz ve formalite icabı yürütüldüğünü gözler önüne seriyor. Müfredatın hazırlık aşamasında 1000 kişiyle çalışıldığı ve onlarca çalıştay yapıldığı iddia edilmiş, ancak bu çalışmalara kimlerin katıldığı ve nerede yapıldığına dair sorular yanıtsız bırakılmıştı. Bakan Tekin, 67 bin 284 öneri ve görüş aldıklarını belirtmiş, ancak bu kadar kısa sürede bu görüşlerin nasıl değerlendirildiği ve ne oldukları konusunda hiçbir açıklama yapılmamıştı. Müfredatın hızlıca Talim ve Terbiye Kurulu’ndan geçerek onaylanması, sürecin ne kadar kurgu olduğunu açıkça ortaya koyuyor” dedi.

 

Eğitim-Sen: “Müfredatın Aceleye Getirilmesi Kabul Edilemez!”

“Ülkenin eğitim müfredatı hazırlanırken, sürecin bu kadar ciddiyetsiz ve aceleye getirilmesi kabul edilemez. Eğitim müfredatı, tüm bileşenler, akademisyenler, eğitim uzmanları, sendikalar ve fakültelerle birlikte hazırlanmalıydı” diyerek açıklamalarına devam eden Eğitim-Sen açıklamasına şöyle devam etti: “Ancak bu süreçte hiçbir ihtiyaç analizi, değişim gerekçesi ve eğitim programı hazırlama tekniği uygulanmamış, pilot uygulama yapılmadan müfredatın yeni eğitim-öğretim yılında uygulanacağı duyurulmuştur. Bu müfredat, laik demokratik yaşama topyekûn bir meydan okumadır. Biz aşağıda imzası olanlar olarak, Milli Eğitim Bakanı ve iktidarı uyarıyor ve “BU MÜFREDATI DERHAL GERİ ÇEKİN!” çağrısında bulunuyoruz. Bu uyarımızın dikkate alınmaması durumunda, meşru eylemlerimizi tüm ülke genelinde yayacağımızın bilinmesini istiyoruz.”

  Öğretmenlere Polis Müdehalesi!

Eğitim-Sen Genel Merkezi açıklamada hızlandırılmış sürecin ardında, yeni müfredatın içerdiği sebepleri şöyle sıraladı: 

  • Bilime ve bilimsel gerçeklere savaş açtığı için,
  • Laik eğitim ve laik yaşamı hedef aldığı için,
  • Cumhuriyetin aydınlanmacı değerlerini ortadan kaldırdığı için,
  • Cinsiyetçi olup, toplumsal cinsiyet eşitliğine yer vermediği için,
  • Toplumsal ve kültürel çeşitliliği yok saydığı için,
  • Eğitimi piyasaya açmak ve kamusal eğitimi ortadan kaldırmak amacıyla hazırlandığı için,
  • Öğrencileri belirsizliğe, umutsuzluğa ve geleceksizliğe sürüklediği için,
  • Sınav odaklı eğitim sistemine devam ederek, öğrenci yeteneklerini gerici bir yöntemle ölçmek için,
  • Eğitimi dincileştirme ve okulları imam hatip müfredatları ile eşleştirme amacı taşıdığı için,
  • Birleştirici ve bütünleştirici yurttaş bilinci yerine, ayrıştırıcı ve kutuplaştırıcı olduğu için. (Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)