Anasayfa » Yeni Müfredat Değerlendirmesine MEB Sansürü! 

Yeni Müfredat Değerlendirmesine MEB Sansürü! 

Yeni Müfredat Değerlendirmesine MEB Sansürü! 

Yeni müfredat tartışmaları sürüyor. Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredat eleştirilerini sansürlemeye çalıştığını öne sürdü.

Yeni Müfredat Hakkındaki Görüşler Sisteme Giriliyor !

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) yeni müfredata dair eleştirileri sansürleme girişimi, öğretmenler ve eğitim sendikaları arasında büyük tepki topladı. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) yaptığı açıklamada, “Bakanlık, seminer döneminde öğretmenlerden yeni müfredat hakkında geri bildirim almak için bir form hazırlayıp öğretmenlerle paylaşmıştı. Ancak gelen eleştirilerin Bakanlığı rahatsız etmesi üzerine, İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, okul müdürlerine eleştiri içeren metinlere yönelik tedbir almaları ve öğretmenlerin görüşlerinin zümre başkanlarınca ortak bir metne dönüştürülerek sisteme girilmesini istemiştir. Öğretmenlerin iradesine başvurulmadan, öğrencilerin ve toplumun ihtiyaçları gözetilmeden ve tek tipçi bir yaklaşımla hazırlanan yeni müfredata dair MEB’in “ben yaptım oldu” tavrı devam ediyor. Kimi eğitim yöneticileri, yeni müfredatın dayatmacı bir anlayışla hazırlanması değil, öğretmenlerin bu müfredata yönelik eleştirilerinden rahatsız olmuştur. Bu yöneticiler, “ideolojik saplantılı” ve “çalışmaları provoke ediyor” diyerek eleştirilerin sansürlenmesi amacıyla okullara talimatlar yağdırmaktadır.” dedi.

“MEB yeni müfredat için öğretmenlerin onayını almamıştır”

Eğitim-Sen açıklamasına şöyle devam etti: “Bu gelişmeler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni müfredata dair öğretmenlerin onayını alamadığının en net ifadesidir. Görüşleri sansürleyenlerin ve “bireysel değil ortaklaştırılmış değerlendirmeleri alacağız” diyenlerin tüm çabalarına rağmen bu müfredatı süsleyemeyeceği ve göstermelik değerlendirme raporlarıyla meşrulaştıramayacağı açıktır. Asıl endişe, bu müfredatın çocuklar üzerinde bırakacağı ve giderilmesi çok zor olacak olumsuz etkileridir. Eğitim Sen olarak tavrımız açık ve nettir: Öğretmenlerin iradesine başvurulmadan hazırlanan ve onların onayını alamamasına rağmen ısrar ve dayatmayla hayata geçirilmeye çalışılan bu müfredat değişikliğinin karşısında tüm örgütlü gücümüzle duracağız. Eğitimin tüm bileşenleriyle birlikte, bu müfredat geri çekilene kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.” (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

  Katar ve DSÖ yeni Ülke İşbirliği Stratejisi hazırlıyor